My daily routine
by
Miuri
- duminică, noiembrie 21, 2010
Mi-am propus ca în acest post să vorbesc despre demachiere și pregătirea tenului pentru machiaj. Consider că demachierea are un rol esențial în pregătirea tenului pentru machiaj dar și pentru întreținerea acestuia. Că vrem să fim frumoase cât mai mult, nu? Eu vreau să fiu faină și la 60 de ani. O Madonna =))
Revin. Să vă spun, mai întâi, ce produse folosesc eu pentru demachierea de seară și cea de dimineață:
- lapte demachiant Bourjois
- demachiant pentru ochi Balea
- loțiune tonică (sunt în căutarea uneia noi. Ce îmi recomandați?)
- ulei din sâmburi de struguri (Plafar)
- apă termală Vichy
- loțiune micelară Vichy
- gel de curățare Normaderm
- Demachiere
- Tonifiere
- Hidratare. Pentru hidratare eu folosesc apă termală+ulei din sâmburi de struguri. Mai întâi pulverizez apa termală apoi mă dau cu ulei cât am încă fața umedă. Nu vă fie teamă să folosiți acest ulei. Și eu am tenul mixt. Dimineața tenul meu e super, e luminos și hidratat. Uleios nu!
Dimineața îmi demachiez tenul cu loțiunea micelară, după care pulverizez apă termală și atât. Mai aștept vreo 5 minute și încep să mă machiez.
Cât despre gelul de curățare, eu îl folosesc o dată la 2-3 zile. Nu e ok să îți cureți tenul în profunzime în fiecare zi. Mi se pare că te agresezi singură.
Cam asta e tot despre îngrijirea tenului și pregătirea pentru machiaj. Ca și sfat v-aș spune să nu ezitați să vă demachiați imediat ce ajungeți acasă dacă știți că nu mai mergeți nicăieri în acea zi. Trebuie să lăsăm tenul să respire în voia lui. :)
Dacă vreți review-uri la produsele pe care le folosesc feel free to comment. Dacă nu, eu tot o să le fac review la un moment dat :))
Voi aveți o rutină pe care o respectați? :)